Arklio apranga
Kamanų dalys ir rūšys:
1. Kaktos dirželis
2. Nosies dirželis arba kapsulė
3. Žąslai
4. Pavadys
5. Šoninis dirželis
![]() |
Kamanų dalys ir rūšys |
6. Pasmakrės dirželis
Balnas – arklio aprangos dalis – raitelio pasėdas.
Žąslai – žąslai plačiai naudojami ir angliško, ir vesterniško stiliaus jojikų. Tai paprasti žąslai, susidedantys iš dalies arklio burnoje ir dviejų žiedų. Gali būti įvairaus dizaino. Veikimo principas: naudojamas tiesioginis žandikaulio, liežuvio ir lūpų kampučių spaudimas.
Akidangčiai mažina arklio regėjimo lauką, kad arklys neišsigąstų judančių objektų už savęs. Akidangčiai netrukdo žiūrėti į priekį.
Vadelės - daromos iš virvės, odos ar austos pynės. Vienam arkliui valdyti reikia 8-11m ilgumo vadelių. Arklių pora valdoma kryžminėmis vadelėmis, kurių kiekvienas galas turi po dvi šakas. Viena iš tų šakų segama vienam arkliui iš išorinės, kita - 10cm ilgesnė - kitam arkliui iš vidinės pusės. Šios vadelės patogios, nes užtenka patraukti vieną vadelių pusę, kad pajustu abu arkliai. Arklys, į kurio pusę daromas posūkis, vadelių patraukimą juntą stipriau, nes jis pirmas turi pradėti sukti.
Pavalkai - pagrindinė arklio pakinktų dalis. Jie turi būti tinkamo dydžio ir atitikti arklio kaklo formą. Pavalkus sudaro kamantai - mediniai rėmai, prie kurių tvirtinamos kitos pavalkų dalys - pynė, pamušalas, ievos(odinės kilpos ienoms tvirtinti) ir sąmatos dirželis(juo sutraukiami pavalkai, kad nekeistų dydžio). Pritaikyti pavalkai gerai prigula prie arklio pečių, darbo metu daugiausia remiasi į arklio pečius viduriniuoju trečdaliu. Apačioje tarp pavalkų ir arklio kaklo turi būti toks tarpas, kad tilptų kumštis, o viršuje tarp keteros ir pavalkų - pirštas. Tinkamai parinkti pavalkai nevaržo peties sąnarių judesių, turi didesnį lietimosi paviršių ir mažiau spaudžia pečius. Pavalkais pakinkyto arklio paprastai didesnė traukiamoji galia. Tačiau jie yra sunkesni, brangesni negu plėškės, turi būti tiksliai pritaikyti kiekvienam arkliui, negalima keisti jų matmenų. Yra 12 dydžių.
Viržis(valktis) skirtas traukti vežimą. Gaminami iš virvės, odos ar grandinės ir tvirtinami prie padargų.
Plėškės krūtindiržis - pagrindinė plėškės dalis. Odinis, 10-15cm pločio. Jo galuose yra metalinės kilpos, prie kurių tvirtinami viržiai. Gerai pritaikytos plėškės 2/3 krūtindiržio turi gulėti ties peties-mentės sąnariu, truputį virš jo, bet viršutinis krūtindiržio kraštas neturi spausti gerklės.
![]() |
Arklio apranga |
Balnelis - naudojamas kinkant vieną arklį. Jis laiko ienų, pavalkų ir lanko svorį. Balnelių yra dviejų rūšių. Plokšti, be tvirtų rėmų tinka žemą gogą turintiems arkliams. Tokį balnelį sudaro viena ištisinė arba dvi pagalvėlės, iš viršaus aptrauktos stora oda, kuri tas pagalvėles sujungia.Per balnelio viršuje pritvirtintas grandis perkišamas odinis diržas - pakeltinė. Aukštas balnelis - puslankiu išlenkta metalinė plokštė, prie kurios galų pritvirtintos metalinės arba medinės lentelės su pagalvėlėmis, - naudojamas liesiems ir aukštą gogą turintiems arkliams. <http://arkliai.info/amunicija/>
Raitelio apranga
Kiekvienas raitelis privalo dėvėti šalmą. Taip pat
dėvimi ilgi batai, pirštinės ir kelių apsaugos, apsisaugoti nuo smūgių. Raiteliui reikalingos savybės - lankstumas, judesių koordinacija, dėmesio koncentravimas.
![]() |
Ratelis |
![]() |
Raitelė |
Šalmas
- galvos apdangalas, saugantis galvą nuo mechaninio pažeidimo.
Ilgi jojimo batai - thermo jojimo
batai. Atsparūs vandeniui stori guminiai batai su neslidžiu padu ir 4 lipniomis
sagtimis su atšvaitais dydžio reguliavimui.
Pirštinės – patogios
jojimo pirštinės bet kuriuo oru, neslystančios.
Jojimo kelnės – minkšta medvilninė medžiaga ir neslystančios
medžiagos įsiuvas ties keliais.
Liemenė - atspari vandeniui, pralaidi
orui. <http://oaze.forumotion.com/t158-raitelio-apranga>
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą